Do zabytkowych budowli w Gdańsku z pewnością zaliczyć można Ratusz Głównego Miasta. Budynek ten jest gotycko – renesansowy i powstawał w kilku fazach. Jako początek jego budowy uznaje się końcówkę XIV wieku, potem kilkukrotnie był rozbudowywany. Podczas II wojny światowej uległ zniszczeniu i ostatecznie odbudowano go w roku 1970. Wtedy to ratusz stał się główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Najbardziej reprezentacyjną częścią jest pierwsze piętro, na którym to znajdują się najważniejsze sale. Wewnątrz Sali Białej (Wielkiej Sali Wety) odbywały się swego czasu audiencje królewskie czy uroczystości przyznawania obywatelstwa. W Sali znajduje się wiele portretów przedstawiających polskich królów. Natomiast w Sali Czerwonej (Wielkiej Sali Rady) miały miejsce obrady Rady Miejskiej. Udekorowana jest ona obrazami Hansa Vredemanna de Vriesa, które należą do cyklu Cnoty Obywatelskie. Ratusz prowadzi także działalność edukacyjną, odbywają się w nim Lekcje Muzealne dla uczniów szkół.
Co tu znajdziecie?
Będę starać się pisać o nie tylko o zabytkach czy wydarzeniach kulturalnych związanych z Trójmiastem (czyli Gdańskiem,Gdynią i Sopotem). Znajdziesz tu również informacje o firmach z regionu godnych polecenia. Zapraszam do lektury bloga
czwartek, 27 czerwca 2013
czwartek, 6 czerwca 2013
Gdański żuraw
Żuraw jest zabytkowym dźwigiem znajdującym się w Gdańsku, umiejscowiony jest nad Motławą. Jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Został wybudowany w latach 1442-1444 dzięki czemu jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Jego zadaniem był przeładunek ciężkim towarów oraz stawianie i opuszczanie masztów na statkach. Podczas wojny został podpalony, jednak jego drewniana część została zrekonstruowana. Jego mechanizm napędowy został zrekonstruowany i obecnie jest czynny, znajduje się on w środku Żurawia. Podstawą tego mechanizmu jest wielkie drewniane koło, które w czasach użytkowania Żurawia było napędzane siłą ludzkich nóg. Sale wystawowe prezentują wiele ciekawych aspektów związanych z nadmorskimi i portowymi czynnościami. Poznać można techniki przeładowywania towarów, sposób w jaki w porcie funkcjonuje nawigacja, wygląd kupieckiego kantoru oraz mieszczańskiego salonu, można zobaczyć także jak wyglądają warsztaty żaglomistrza, powroźnika oraz cieśli okrętowego.
Subskrybuj:
Posty (Atom)