Co tu znajdziecie?

Będę starać się pisać o nie tylko o zabytkach czy wydarzeniach kulturalnych związanych z Trójmiastem (czyli Gdańskiem,Gdynią i Sopotem). Znajdziesz tu również informacje o firmach z regionu godnych polecenia. Zapraszam do lektury bloga

czwartek, 30 maja 2013

Pałac Opatów w Oliwie

Pałac Opatów w Oliwie jest zabytkowym pałacem znajdującym się w gdańskiej Oliwie. Główna część jego budowy miała miejsce w latach 50. XVIII wieku, jednak najstarsza część pochodzi już z XV stulecia. Styl w jakim jest utrzymany to rokoko. Swoją siedzibę miało tutaj opactwo cystersów, z Janem Grabińskim na czele. Ostatnim polskim opatem, który zamieszkiwał pałac był Jacek Rybiński. W czasie II wojny światowej pałac został zniszczony, jednak w 1965 roku podjęto się jego odbudowy. Obecnie w pałacu znajduje się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego. W jego skład wchodzą: Pracownia Ceramiki i Rzeźby, Dział Teatralny, Dział Malarstwa i Rysunku oraz Pracownia Grafiki i Tkaniny Artystycznej. W Galerii Polskiej Sztuki Nowoczesnej znajduje się kilkaset wielkich dzieł polskich artystów z XIX i XX wieku, są to zarówno obrazy, rzeźby, jak i wyroby ceramiczne. W pałacu organizowane są także przeróżne wystawy sztuki współczesnej, koncerty czy sympozja i spotkania z artystami. Od czasu do czasu przewidziane są konkursy dla amatorskich artystów.

czwartek, 23 maja 2013

Brama Wyżynna w Gdańsku

Brama Wyżynna, która nazywana jest także Bramą Wysoką, jest renesansową bramą umiejscowioną w Gdańsku została ona wybudowana w drugiej połowie XVI wieku i miała stanowić trudny do zdobycie punkt obronny miasta. Zbudował ją Willem van den Blocke. Można na niej wyczytać trzy sentencje, które odnosiły się do wartości jakimi powinno kierować się społeczeństwo oraz państwo: Iustitia et pietas duo sunt regnorum omnium fundamenta (Sprawiedliwość i pobożność są podstawą wszystkich państw), Civitatibus haec optanda bona maximae: pax, libertas, Concordia (Dobra najbardziej dla państw pożądane to pokój, wolność, zgoda), Sapientissimae fiunt omnia que pro republica fiunt (Najmądrzej czyni się wszystko, co czyni się dla Rzeczypospolitej). W oczy rzuca się także wyrzeźbione godło Rzeczypospolitej, które trzymają dwa anioły. We wschodniej części można zobaczyć herb Cesarstwa Niemieckiego. Wiele elementów bramy jest pozłacane, niestety została ona uszkodzona w 1945 r., jednak przeszła ona w następnych latach kilka renowacji, udało się m.in. zrekonstruować figurę lwa.