Co tu znajdziecie?

Będę starać się pisać o nie tylko o zabytkach czy wydarzeniach kulturalnych związanych z Trójmiastem (czyli Gdańskiem,Gdynią i Sopotem). Znajdziesz tu również informacje o firmach z regionu godnych polecenia. Zapraszam do lektury bloga

wtorek, 26 lutego 2013

Park Oliwski

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza jest jednym z najpiękniejszych miejsc Gdańska. Jego początki sięgają XV wieku, a wielki wkład w jego obecny wygląd miał opat Jacek Rybiński. Jego styl oparty jest na francuskim baroku. Za najważniejszą część parku można uznać Aleję Lipową, zwaną też ‘Drogą do wieczności’, która liczy 112 metrów. W pobliżu znajduje się dolinka otoczona m.in. magnoliami czy azaliami i powszechnie nazywa się ją ‘rajem’. Obok można zobaczyć popiersie Adama Mickiewicza. Bardzo ciekawe są groty szeptów, są to perfekcyjnie ustawione muszle akustyczne w taki sposób, że dwie osoby stojące w przeciwległych grotach mogą się porozumiewać ze sobą szeptem. Przez park przepływa też Potok Oliwski, zachowało się również kilka stawów. Park Oliwski jest generalnie idealnym miejscem dla miłośników flory, można w nim spędzić w bardzo miło czas podziwiając roślinność z całego świata, która jest podpisana specjalnymi tabliczkami. W parku rosną m.in. modrzew japoński, dęby czerwone czy tulipanowce amerykańskie.

czwartek, 14 lutego 2013

Kościół św. Mikołaja



Kościół św. Mikołaja jest najstarszym kościołem w całym Gdańsku, który powstał pod koniec XII wieku. W 1227 roku pomorski książę Świętopełek przekazał świątynię zakonowi Dominikanów. W 1487 roku kościół został przykryty sklepieniem gwiaździstym oraz podwyższono wieże. Kościół św.Mikołaja ma burzliwą historię, wiele razy ulegał zniszczeniu. W XVI wieku, w okresie transformacji, kościół był wielokrotnie plądrowany, niektórzy zakonnicy ponosili nawet śmierć. Po wypędzeniu przez Krzyżaków powrócili do swojej świątyni dopiero w roku 1587. Następnie w 1813 roku został spalone przez rosyjski ostrzał, szczęśliwie jednak nie uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. W 1945 roku trafił ponownie w ręce Dominikanów. We wnętrzu kościoła można zobaczyć style z różnych epok: od gotyckich, przez renesansowe, do barokowych. Zdecydowanie wzrok przykuwa ołtarz główny, który składa się z pięciu kondygnacji. Obrazem głównym jest namalowana przez Augusta Ranischa postać św Mikołaja, który klęcząc przed Chrystusem podaje mu księgę, a Matka Boska zakłada mu na głowę mitrę.

poniedziałek, 11 lutego 2013

Wyspa sobieszewska koło Gdańska

Wyspa Sobiszewska jest to nadmorska dzielnica Gdańska, na którą drogą komunikacyjną można się dostać poprzez Most Sobiszewski. Jest to idealne miejsce dla miłośników natury, gdyż można na wyspie spotkać ciekawe okazy zarówno reprezentantów fauny jak i flory. Na wyspie znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Ptasi Raj w Górkach Wschodnich oraz Mewia Łacha w Świebinie. Rezerwaty te głównie stworzono z myślą o ptakach, gdyż co roku na wyspie podczas migracji zatrzymuje się kilkaset gatunków, a niektóre decydują się na lęgi. Na wyspie wyznaczony jest także 10-kilometrowy szlak turystyczny, na którym można podziwiać rzadkie gatunki roślin. Istnieje również możliwość zwiedzenia wyspy z wykorzystaniem roweru, gdyż udostępniony został na niej również szlak rowerowy, którego długość liczy 24 kilometry. Do zabytków znajdujących się na Wyspie Sobiszewskiej można zaliczyć Śluzę w Przegalinie, Forsterówkę w Orlu oraz stele ewangelickie, które są najstarszymi pomnikami nagrobnymi na terenie całego Trójmiasta.

piątek, 8 lutego 2013

Gdańska brama Złota

Złota Brama w Gdańsku jest obiektem wzniesionym w latach 1612-1614. Jej architektem był Abraham van den Blocke, a kierownikiem budowy Jan Strakowski. W XIX wieku jako z siedziby korzystała z niej Szkoła Sztuk Pięknych. Brama składa się z dwupoziomowej fasady, gdzie każda z nich zwieńczona jest attykami, na których umieszczone są po 4 rzeźby przedstawiające najważniejsze dla miasta wartości. Są to kolejno: Pax (Pokój), Libertas (Wolność), Fortuna (Szczęście), Fama (Sława), Concordia (Zgoda), Iustitia (Sprawiedliwość), Pietas (Pobożność) oraz Prudentia (Rozwaga). Rzeźby te są autorstwa artysty gdańskiego – Piotra Ringeringa. Podczas II wojny światowej brama została uszkodzona i ostatecznie odbudowano ją w roku 1957. Na ścianie frontowej umieszczony jest w języku łacińskim napis, który po przetłumaczeniu znaczy: „Niech zażywają pokoju ci, którzy ciebie miłują. Niech pokój będzie w twoich murach, a bezpieczeństwo w twych pałacach!” Natomiast na napis z bramy oznacza: „Zgodą małe republiki rosną - niezgodą wielkie upadają ”

środa, 6 lutego 2013

masz remont i mieszkasz w trójmieście? posprzątamy!

Wywozimy gruz w całym Trójmieście
Każdy dom lub mieszkanie od czasu do czasu wymaga remontu. Niekiedy wystarczy odmalowanie ścian i odnowienie podłogi, ale niekiedy właściciel decyduje się na gruntowną przebudowę pomieszczeń. Zanim zaczniemy właściwe prace, należy usunąć elementy starej zabudowy, są to ścianki działowe, przepierzenia, a także schody i inne elementy domu. Po usunięciu starej zabudowy powstaje problem utylizacji gruzu. Bowiem takich odpadów nie wolno wyrzucać do pojemników z odpadkami domowymi. Aby pozbyć się kłopotliwych śmieci najlepiej poprosić firmę, która zajmuje się tym profesjonalnie. Tam zakupimy worki na gruz, w które zapakujemy gruz i przekażemy je pracownikom firmy. Nasze śmieci znajdą się na specjalnym wysypisku i z czasem ulegną utylizacji. My natomiast po wysprzątaniu domu i usunięciu wszelkich zbędnych przedmiotów możemy przystąpić do dalszych prac remontowych. Zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem. Po zakończeniu prac czeka nas kolejne sprzątanie, ale wtedy będzie to już tylko mycie i wysysanie kurzu.

poniedziałek, 4 lutego 2013

Łóżko idealne w każdym calu – modele realizowane na zamówienie klienta.

Nowy styl w meblach sypialnianych – łóżko „skrojone” adekwatnie do potrzeb. W Gdańsku  powstała firma Hypnos, która sprzedaje "łóżka na miarę" - ręcznie produkowane, wygodna cacuszka. Jednym z najbardziej interesujących pomysłów na pozyskanie konsumentów jest pewne świeże rozwiązanie- łóżka na zamówienie. Co ciekawe, nie chodzi tu jedynie o projektowanie modeli łóżek dla osób o wzroście istotnie przewyższającym uśrednione wyniki. Chodzi tu w zasadzie o fakt, aby odnośnie każdego z poszczególnych składników w konkretnym modelu mógł zdecydować klient. Dzięki zrealizowanemu tak działaniu, ostateczny efekt w postaci modelu łóżka spełnia szereg kryteriów klienta pod każdym względem. Tę tendencję łatwo jest zobaczyć dzisiaj nadrzędnie w przestrzeni internetowej. Widać jednak coraz większą ilość sklepów, w ich ofertach można zamówić najwygodniejsze materace najróżniejszego typu. Pojedyncze elementy, ale również całe modele łóżek – wybór jest zależny od wizji kupującego. Warto popytać o to w sklepach w swojej okolicy, bo możemy mieć dzięki temu łóżko perfekcyjne. Zdrowy oraz wygodnie przeżyty sen jest wręcz niesamowicie ważny dla optymalnie przebiegającego funkcjonowania.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu zostało założone w roku 2000, jest ono oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Otwarcie nastąpiło 28 czerwca 2006 roku. Umiejscowione jest ono na początku tzw. Drogi Królewskiej we wnętrzach Przedbramia ulicy Długiej, na które składają się Katownia, Szyja oraz Wieża Więzienna. Ekspozycje występujące w muzeum są zróżnicowane, prezentują one różne aspekty związane z bursztynem. Dzięki odpowiednim wystawom istnieje możliwość poznania historii bursztynu, ukazywana jest historia szlaków handlowych, historia rzemiosła bursztynowego czy też użycie bursztynu jako środka leczniczego, kamienia magicznego, materiału badawczego oraz artystycznego. Kolekcja prezentowana jest również poprzez prezentacje multimedialne. Do najcenniejszych eksponatów należą kabinet bursztynowy, inkluzja zwierzęca Jaszczurki Gierłowskiej, Bursztynowy Słowik, który jest nagrodą Sopot Festival i został podarowany do muzeum przez anonimowego artystę. W obiekcie organizowane są Lekcje Muzealne.

sobota, 2 lutego 2013

Molo w Sopocie

Sopockie molo jest najdłuższym molo znajdującym się na Morzu Bałtyckim i najdłuższym drewnianym molo w całej Europie. Jego długość wynosi ponad pół kilometra. Historia budowy molo jest dosyć długa, pierwsza jego część została wybudowana już w roku 1827. Następnie kilka razy było ono wydłużane, a swój ostateczny kształt przybrało w latach 90. XX wieku, następnie miejsce miały jedynie niewielkie prace konserwacyjne. Składa się ono z części drewnianej – spacerowej oraz lądowej. Część drewniana ma 511,5 metra, a w głąb Zatoki Gdańskiej wchodzi 458 metrów. Z kolei część lądowa, zwana Placem Zdrojowym jest terenem z wieloma ciekawymi zabytkami oraz miejscem, gdzie organizowane są różne imprezy. Na Placu Zdrojowym można podziwiać śliczną fontannę czy wspiąć się na latarnię morską i z punktu widokowego obserwować okolicę. Obok głowicy znajduje się przystań, na której może stacjonować 100 jachtów. W okresie od października do kwietnia wstęp na molo jest bezpłatny, w okresie letnim jedynie dzieci do 3 roku życia mogą wejść za darmo.

piątek, 1 lutego 2013

Akwarium Gdyńskie

Akwarium Gdyńskie, będące częścią Morskiego Instytutu Rybackiego, to świetne miejsce dla miłośników życia wodnego. Prowadzi działalność już przeszło 40 lat i można zobaczyć w nim gatunki ryb, gadów i płazów pochodzących z całego świata.

W sumie można zobaczyć ponad 1600 zwierząt wodnych, które należą do ponad 200 gatunków. Jedną z największych atrakcji jest bez wątpienia rafa koralowa, w której można podziwiać wiele gatunków bezkręgowców, a dodatkowo zachwycać się szeroką paletą barw. Do ciekawszych zwierząt morskich, które można zobaczyć w tym miejscu należą także rekin przydenny, ośmiornica olbrzymia, krokodyl krótkopyski czy szkaradnica. Warto także odwiedzić oddaną całkiem niedawno do użytku salę, a mianowicie Amazonię. Znajdują się w niej śmiercionośne zwierzęta, takie jak największe węże dusiciele – anakondy zielone, drapieżne ryby – piranie czerwone czy płaszczki słodkowodne. W Akwarium Gdyńskim odbywają się także wystawy muzealne, które swoją tematyką poruszają hydrobiologię czy oceanografie.